MTB - Mountain Terrain Bike

To rowery na kołach 26” z amortyzacją przednią (hardtail) lub obu kół (full) której zadaniem jest tłumienie drgań wywołanych wybojami oraz łatwiejsze pokonywanie nierówności. Służyć mają przede wszystkim użytkownikowi sportowemu stąd niska pozycja rowerzysty nad kierownicą, geometra sprzyjająca manewrom, bardzo dobre przyspieszenie oraz efektywność poruszania się w terenie. Charakteryzują się olbrzymią uniwersalnością dlatego znajdują rzesze użytkowników w turystyce górskiej.
Rowery MTB choć wszystkie posiadają opony dość pokaźnych rozmiarów o wyraźnym bieżniku i świetnych własnościach trakcyjnych w terenie, zupełnie niepraktycznych na asfalcie.Rozwój technologi pozwolił na stworzenie wielu odmian roweru górskiego, różniących się od siebie zastosowaniem:

MTB XC – to rowery cross country z amortyzacją obu kół, jak i koła przedniego o skoku 80mm. Wyposażone w najbardziej zaawansowany osprzęt np. Shimano XT/XTR. Jest to rower piekielnie niewygodny choć zarazem posiadający niską masę i dużą sztywność.

MTB XCM - to rowery full i hardtail o skoku amortyzacji 100-120mm i osprzęcie minimum Shimano Deore stworzone z myślą o maratonach.

MTB – to rowery full i hardtail o zacięciu sportowym na osprzęcie Shimano Alivio/Deore – kwintesencja świata dwóch kółek.

MTB/ATB – to rowery najpopularniejsze w tej kategorii wśród użytkowników dwóch kółek ze względu na niewysoką cenę. Bez aspiracji sportowych i osprzęcie Shimano Acera i niżej w hierarchii.

Plusy:
-
-
-

Minusy:
-
-